Pierwsza część Ekoparku będzie działać od środy

Pierwsza część Ekoparku będzie działać od środy

PODZIEL SIĘ
fot. Urząd Dzielnicy Ursus

Uroczyste otwarcie pierwszego etapu budowy Ekoparku odbędzie się 22 maja (środa) o godz. 11 przy ul. Gierdziejewskiego. 

W uroczystości wezmą udział władze miasta i dzielnicy. W programie otwarcia znajdzie się spacer ścieżką edukacyjno-przyrodniczą.

Pierwszy w Warszawie EKOpark powstaje na działkach o powierzchni ponad 5 ha, położonych wzdłuż ulicy Gierdziejewskiego (w obrębie ulic Czerwona Droga, Wolności i Orłów Piastowskich). To teren dawnych zakładów ZPC Ursus.

– To obszar mocno zurbanizowany i dotychczas jednoznacznie kojarzący się z przemysłem. Między innymi z myślą o tych warszawiakach, którzy tu już mieszkają albo wkrótce zamieszkają powstaje EKOpark. Co ważne, będzie to miejsce wypoczynku, ale także rekreacji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Inwestycja została podzielona na etapy. Pierwszy, który miał być zrealizowany do końca 2018 roku obejmuje 3,3 hektarowy teren od ul. Czerwona Droga do ul. Stanisława Leszczyńskiego. Drugi – od ul. Warszawskiej do ul. Czerwona Droga – realizowany będzie w 2019 r. Koszt budowy to blisko 10 mln zł. Ponad 70% tej kwoty pochodzi z dofinansowania unijnego.

Realizacja EKOparku obejmuje przede wszystkim uporządkowanie terenu i podzielenie go na strefy. Znajdą się w nich m.in. dzikie łąki, uporządkowane trawniki i polany pełniące funkcje wypoczynkowe i rekreacyjne.

– Ursus potrzebuje więcej przestrzeni dla mieszkańców do wypoczynku i obcowania z naturą – mówi burmistrz Ursusa Bogdan Olesiński. – Projekt EKOparku jest odpowiedzią na te potrzeby, ale także wyznacza nowe trendy projektowania miejskich terenów zielonych – dodaje.

Park będzie miał charakter naturalistyczny, zbliżony do dzikiego. Istniejące cenne przyrodniczo drzewa zostaną zachowane, a inwazyjne gatunki drzew i krzewów zostaną zastąpione przez te rodzime. Dzięki nasadzeniom z roślin stanowiących pokarm dla owadów i małych zwierząt, budowie budek lęgowych zwiększy się różnorodność biologiczna. Ptaki znajdą również miejsce gniazdowania w jednym z wielu żywopłotów. Blisko 70% powierzchni EKOpark będzie biologicznie czynne.

W EKOparku zastosowane zostaną innowacyjne rozwiązania, w tym elementy pochodzące z recyklingu. Do budowy nawierzchni ciągów komunikacyjnych zostaną wykorzystane materiały mineralne przyjazne środowisku. Elementy małej architektury będą wykonane z najprostszych materiałów takich jak drewno i stal ocynkowana, a do oświetlenia wykorzystane będą latarnie zasilane energią odnawialną z ogniw fotowoltaicznych.

Ponadto w parku zbudowany zostanie system niecek bioretencyjnych – odbierających, gromadzących i rozsączających wodę z całego parku. Dzięki temu cała powierzchnia parku będzie systematycznie nawadniana.

Na terenie EKOparku powstaną także naturalistyczny plac zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, ścieżki edukacyjne, wybieg dla psów i toaleta publiczna. Całość parku będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Projekt pn. „Utworzenie EKOparku przy ul. Gierdziejewskiego w Warszawie” jest dofinansowany ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, Działanie 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ